DATALOGIC ELTRON / Jak zwiększyć efektywność magazynu?

Jak zwiększyć efektywność magazynu?

W magazynie wszystkie etapy realizacji zamówienia są ze sobą związane. Co zrobić, by praca przebiegała sprawnie? Jak zwiększyć efektywność magazynu? To pytania, które powinien zadać sobie każdy właściciel przedsiębiorstwa. W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, dzięki który logistyka magazynowa nie będzie miała przed Tobą tajemnic – zapraszamy do lektury.

Zarządzanie magazynem – co to oznacza?

Systemy logistyki magazynowej skupiają się na organizacji pracy opartej na przyjmowaniu, składowaniu, kompletowaniu i wydawaniu towarów. Są elementem łańcucha dostaw, który prowadzi od producenta do klienta końcowego.

Logistyka nowoczesnej gospodarki magazynowej ściśle związana jest z czasem realizacji zamówienia. To nie tylko szybkie tempo pracy, ale także unikanie sytuacji, które wydłużałyby cały proces. Dlatego usprawnienia w magazynie powinny skupiać się na optymalizacji działań, która sprawi, że wszystkie czynności zostaną wykonane szybciej, a jednocześnie zostanie zachowana dobra efektywność.

Wydajność magazynu wpływa nie tylko na czas realizacji zamówienia, ale także na jakość oferowanych usług. A to w dłuższej perspektywie przekłada się na ilość klientów oraz większe zyski. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zwiększyć efektywność magazynu. Z pewnością nie jest to prosty proces. Wymaga kontroli i optymalizacji działań na wielu obszarach.

Jak zwiększyć efektywność magazynu?

Usprawnienie magazynu to proces złożony, który wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. By działania były skuteczne, na początku warto wykonać audyt, czyli analizę wszystkich czynności wykonywanych w magazynie. Na jego podstawie można określić czas i sposób realizacji czynności oraz odkryć wszystkie nieprawidłowości, które sprawiają, że ulega on wydłużeniu. Pozwoli to wyeliminować niepotrzebne lub duplikujące się elementy procesu, zaplanować lepsze drogi transportowe czy wprowadzić usprawnienia technologiczne. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą Ci jak zwiększyć efektywność magazynu.

Stwórz system mierzenia efektywności pracy

System mierzenia wydajność magazynu pozwoli Ci na bieżąco kontrolować i modyfikować pracę. Wybór konkretnych wskaźniki efektywności (KPI) zależy od specyfiki danej działalności. Mogą one skupiać się na stanie zajętości magazynu, liczbie aktualnie realizowanych dostaw czy ilości zamówień, w których wystąpił błąd. Szczególną uwagę warto zwrócić także na proces zarządzania zasobami. Przeanalizuj czy obecnie stosowany sposób składowania towarów jest prawidłowy, jak przebiegają zmiany stanów magazynowych oraz czy zdarzają się sytuacje, w których artykuły są źle identyfikowane.

Dobrze wykorzystuj miejsce

Planując usprawnienie pracy magazynu, warto zwrócić uwagę na to, co i gdzie jest składowane. Prawidłowe rozmieszczenie towaru sprawia, że magazynierzy zawsze znają dokładną lokalizację każdego artykułu, a to zdecydowanie przyspiesza ich pracę. Przestrzeń należy optymalizować nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Wysokie składowanie to rozwiązanie, dzięki któremu w jednym miejscu zmieści się więcej produktów.

Podczas planowania wyposażenia magazynu warto częściej wykorzystywane towary umieścić w miejscach łatwo dostępnych. Ponadto uwagę należy zwrócić także na bezpieczne przechowywanie ciężkich artykułów.

Zadbaj o pracowników

Dobrze funkcjonujący magazyn nie może działać bez pracowników. Dlatego warto o nich zadbać na wielu obszarach. Podczas usprawnienia magazynu należy pytać pracowników o ich opinie na ten temat. To oni na co dzień odpowiadają za realizację zamówień i najlepiej wiedzą, który obszar działa dobrze, a który gorzej. Ponadto warto skupić się nie tylko na rekrutacji osób z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, ale także nieustannie dążyć do podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych.

Postaw na sprawdzone rozwiązania technologiczne

Automatyzacja magazynu to trend, który obecnie wykorzystywany jest przez wielu przedsiębiorców. Wbrew pozorom nie wynika on tylko z chęci zaoszczędzenia na zatrudnionych pracownikach. Automatyzacja magazynów sprawia, że praca staje się szybsza i co równie ważne prostsza. Proces ten zazwyczaj dotyczy konkretnych obszarów. Nieoczywistym przykładem tego typu działań są kody kreskowe w magazynie. Dzięki nim pracownik zawsze wie, gdzie znajduje się produkt oraz może łatwo go zidentyfikować.

Urządzenia do obsługi magazynu

Wiesz już, jak ważne są kody kreskowe w gospodarce magazynowej. By jednak korzystać z możliwości, które oferują, należy wyposażyć pracowników w odpowiednie urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz niezawodne:

To dzięki nim możliwe jest usprawnienie funkcjonowania magazynu. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś i skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci wybrać urządzenia, dzięki którym system kodów kreskowych w magazynie będzie działał sprawnie i wydajnie.