DATALOGIC ELTRON / Kody Kreskowe w Gospodarce Magazynowej

Kody Kreskowe w Gospodarce Magazynowej

Kody kreskowe to najpopularniejsza forma automatycznej identyfikacji towarów, dokumentów, materiałów i innych środków trwałych. Nie dziwi więc, że cieszy się ogromną popularnością w gospodarce magazynowej. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym są kody kreskowe, dlaczego warto ich używać oraz jak wygląda korzystanie z nich w praktyce. Pozwoli Ci to zrozumieć, czemu terminale mobilne i skanery ręczne są niezbędne w każdym magazynie.

Kody kreskowe i gospodarka magazynowa

Kody kreskowe to graficzna reprezentacja informacji, która składa się z ciemnych i jasnych elementów, rozmieszczonych według określonego schematu. Taki system umożliwia kodowanie, a następnie odczytywanie danych. Co ważne każdy kod jest unikatowym oznaczeniem produktu. Oznacza to, że określony układ czarnych kresek (wymiary i szerokość kresek, ilość kodowanych znaków) nie może powtórzyć się w ramach danego obszaru. Aby zapewnić unikatowość kodów kreskowych w skali świata, wprowadzono system globalnych standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych GS1, który umożliwia zarządzanie towarami w łańcuchu dostaw.

Kolejna istotna kwestia w omawianym przez nas temacie dotyczy tego, co to jest gospodarka magazynowa. Ogólnie można powiedzieć, że to działalność przedsiębiorstwa, której celem jest odpowiednie przechowywanie dóbr materialnych. Ma ona na celu zabezpieczyć funkcjonowanie firmy poprzez zapewnienia ciągłego zaopatrywania produkcji, kompletacje materiałów do zużycia oraz wysyłkę gotowych towarów. By było to jednak możliwe, konieczne jest przygotowanie produktów, w taki sposób by były w odpowiednim miejscu, czasie i ilości. I właśnie do tego potrzebne są kody kreskowe w gospodarce magazynowej. Dzięki nim możliwe jest usprawnienie procesu produkcyjnego.

Dlaczego warto stosować kody kreskowe w magazynie?

Gospodarka magazynowa potrzebuje kodów kreskowych z kilku powodów. Przede wszystkim pozwalają one zapewnić 100% wskaźnika trafności FIFO (First In, First Out). Dzięki nim towar, który trafia pierwszy do magazynu, opuszcza go jako pierwszy. System ten automatyzuje więc pewne czynności, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu. Takie zarządzanie gospodarką magazynową sprawia także, że magazynierzy z jednej strony mają mniej pracy, a z drugiej pracują bardziej wydajnie. Dzięki kodom kreskowym ich zadanie ogranicza się do organizowania pracy w magazynie. Nie muszą zatem nieustannie sprawdzać dokumentacji, która jest niezbędna podczas przyjmowania i wydawania towaru.

Kody kreskowe sprawiają także, że gospodarka magazynowa w przedsiębiorstwie zajmuje znacznie mniej czasu. Wyładowanie i załadowanie towaru jest szybsze, a operatorzy wózków widłowych nie muszą nieustannie weryfikować czy na palecie jest odpowiedni towar. Kody kreskowe ułatwiają też pracę, pozwalając szybko i precyzyjnie odnaleźć lokalizację towaru na magazynowych półkach.

Do zadań gospodarki magazynowej należy także prowadzenie dokumentacji. Wykorzystując kody kreskowe, nie ma potrzeby wprowadzania danych ręcznie. Nie tylko przyspiesza to cały proces, ale także zmniejsza ryzyko pomyłki.

Wyraźnie więc widać, że logistyka nowoczesnej gospodarki magazynowej nie może obejść się bez kodów kreskowych. Przyspieszają one pracę, eliminują błędy i pozwalają ograniczyć zatrudnienie.

Zarządzanie gospodarką magazynową przy pomocy kodów kreskowych

Wiesz już, że kody kreskowe są pomocne podczas prowadzenia gospodarki magazynowej. Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim do standaryzacji kodów wykorzystuje się system GS1, który oferuje kilka symbolik kodów. Należą do nich:

  • GS1-128 (dawniej EAN-128),
  • ITF-14,
  • EAN-8, EAN-13,
  • UPC-A, UPC-E,
  • GS1 DataMatrix,
  • GS1 DataBar,
  • symboliki złożone (Composite Symbology).

Nie wszystkie są jednak stosowane w magazynie. Usprawnianie procesów produkcyjnych polega na wykorzystaniu:

  • EAN-8 – kod kreskowy na jednostkowych opakowaniach,
  • EAN-13 – kod kreskowy na pojedynczych opakowaniach i jednostkowych opakowaniach transportowych (np. kartonach),
  • GS1-128 – kod kreskowy na transportowe opakowania zbiorcze (np. palety, półpalety czy skrzyniopalety).

Do każdego kodu przypisane są określona ilość znaków. W przypadku EAN-13 jest ich 13. Pierwsze 3 cyfry to prefiks krajowy, następne 4 wskazują na producenta, kolejne 5 to numer produktu, a ostatnia wartość służy do kontroli poprawności odczytu.

Efektywna gospodarka magazynowa wykorzystuje kody kreskowe do:

  • dokumentów,
  • określania miejsca składowania towaru,
  • produktu,
  • inwentaryzacji,
  • wysyłki.

Urządzenia do odczytywania kodów kreskowych

Kody kreskowe to usprawnienie pracy magazynu. By możliwe było korzystanie z nich, konieczny jest czytnik, który będzie je dekodował i odczytywał. Do tego celu przydatne będą skanery bezprzewodowe, skanery stacjonarne czy terminale mobilne z funkcją czytnika. Wszystkie urządzenia do kodów kreskowych znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź także znakowarki laserowe.