DATALOGIC ELTRON / RFID w Logistyce i Łańcuchu Dostaw

RFID w Logistyce i Łańcuchu Dostaw

Prawidłowe zarządzanie łańcuchem dostaw pozwala na zmniejszenie kosztów i przyspieszenie czasu realizacji zlecenia. Dowiedz się: RFID – co to i przekonaj się, jak niewiele wystarczy, by osiągnąć te cele. Odkryj, czemu ta technologia zyskuje coraz większą popularność i jest tak powszechnie wykorzystywana w logistyce. Poniżej skupimy się na następujących kwestiach: RFID – co to jest, jakie ma zalety i zastosowanie oraz jakie urządzenia są związane z tym zagadnieniem.

RFID – co to jest?

RFID to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia Radio-Frequency Identification. To systemy identyfikacji radiowej, które umożliwiają odczytywanie i przesyłanie danych. Technologia RFID w logistyce wykorzystuje zatem fale radiowe, by pobierać informacje, a w efekcie tego identyfikować obiekty. Rekordy zapisane są w specjalnych tagach (chipach), które umieszczane są na lub w przedmiotach. RFID to bezprzewodowy i bezkontaktowy przekaz danych cyfrowych, który stosowany jest na niewielkich odległościach. W zależności od wybranej technologi może działać na kilkadziesiąt centymetrów lub kilkadziesiąt metrów.

RFID w logistyce zastępuje tradycyjne kody kreskowe. Metoda ta jest nie tylko o wiele bardziej wygodna, ale także wydajniejsza i pewniejsza. Nie dziwi więc, że zyskuje coraz większą popularność.

Technologia RFID w logistyce składa się z czytników RFID, które emitują fale radiowe oraz tagów RFID (inaczej etykiet RFID lub znaczników RFID), czyli nośników danych. Sposób działania tego systemu jest dość prosty. Gdy tag znajdzie się w zasięgu fal radiowych czytnika, odczytuje on dane, a następnie przekazuje do sprzętu nadrzędnego. Technologia ta pozwala na odczyt wielu tagów, które są w zasięgu czytnika. Nośnikami danych mogą być m.in. karty, znaczniki, naklejki oraz chipy.

Czemu warto korzystać z technologii RFID?

Zanim omówimy zastosowanie RFID w logistyce, skupimy się na zaletach tej technologii, a jest ich naprawdę dużo! Do zalet RFID w logistyce zaliczyć można:

  • możliwość wielokrotnego wykorzystania tagów i edycji danych na nich zawartych,
  • pomiędzy czytnikiem a tagiem nie musi być widoczności tak jak w przypadku kodów kreskowych,
  • dużo większa pojemność danych niż w przypadku kodów kreskowych,
  • systemy RFID mogą być połączone z systemem zewnętrznym,
  • szybkość działania – możliwość odczytywania wielu tagów jednocześnie,
  • dane w tagach są szyfrowane i często zabezpieczone hasłem,
  • zdecydować można się na tagi odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia i zniszczenia,
  • tagi można umieścić na/w dowolnym przedmiocie,
  • łatwy odczyt danych, nawet wtedy, gdy tag znajduje się wewnątrz przedmiotu,
  • na tagach mogą znaleźć się wydrukowane istotne informacje.

Zastosowanie RFID w logistyce

Obecnie zarówno w małych, jak i dużych firmach rzadko kto zastanawia się RFID – co to. Wszyscy korzystamy z tego systemu, płacąc kartą, otwierając drzwi za pomocą domofonu czy kupując bilet miesięczny. Nie dziw więc, że to technologia powszechnie wykorzystywana w wielu branżach. Używa się jej w przemyśle, handlu, budownictwie czy logistyce. Ten ostatni obszar jest szczególnie interesujący.

Zastosowanie technologii RFID w logistyce jest dość szerokie. Dzięki RFID możliwe jest kompletowanie zamówienia, szybka i dokładna dostawa oraz zarządzanie zwrotami. Możliwość przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o obecnym statusie danego produktu zapewnia większą przejrzystość łańcucha dostaw, co wpływa na płynniejszy system realizacji zamówień. Dzięki systemowi identyfikacji radiowej towary są na bieżąco rejestrowane i weryfikowane, co pozwala na śledzenie przebiegu wszystkich procesów oraz lokalizacji towarów.

Jakie urządzenia wybrać do RFID?

RFID i logistyka to ściśle działające obszary. By można korzystać z tej technologii, potrzebne są jednak odpowiednie urządzenia. Czytnik RFID to sprzęty stacjonarne lub mobilne, które wysyłają i odbierają fale radiowe. Dzięki temu komunikują się tagami, co umożliwia ich identyfikacja oraz odczytanie danych. Czytniki RFID mogą występować w różnej formie, różnić się zasięgiem czy dostępnymi funkcjami. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia, które oparte są na systemie identyfikacji radiowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Sprawdź także: