DATALOGIC ELTRON / Jak zeskanować kod kreskowy? Dowiedź sie o czym musisz pamietać

Jak zeskanować kod kreskowy? Dowiedź sie o czym musisz pamietać

Chcesz usprawnić pracę i zastanawiasz się jak zeskanować kod kreskowy oraz czym to robić, aby cały proces przebiegał szybko i efektywnie? W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach, w tym w zarządzaniu magazynem i procesami produkcyjnymi. Jednym z niezbędnych narzędzi w tych obszarach jest skaner. Z kolei samo skanowanie kodów kreskowych, powinno przebiegać bezproblemowo dla lepszej wydajności pracy.

Skanowanie kodu – najważniejsze informacje

Kod kreskowy – jednowymiarowy (1D) to graficzna reprezentacja danych w postaci ciągu równoległych, prostokątnych pasków / kresek o różnej szerokości (linii) i białych przerw (odstępów) pomiędzy nimi. Ta odpowiednia sekwencja grubych i cienkich kresek odpowiada za reprezentację konkretnego znaku (cyfry lub litery), to właśnie w ten sposób zakodowane są dane w kodzie, które mogą być odczytane za pomocą skanera kodów kreskowych. Wyróżnia się wiele rodzajów kodów, ale najpopularniejszy podział to:

  • kody kreskowe jednowymiarowe (1D) – najbardziej powszechne. Najpopularniejszym formatem jest kod EAN-13, który jest używany do identyfikacji produktów.
  • kody kreskowe dwuwymiarowe (2D) – zawierają informacje w dwóch wymiarach, a nie tylko w jednym. Oferują większą pojemność i mogą przechowywać różnorodne dane, takie jak tekst, adresy URL, numery seryjne itp. Przykładem jest tu QR Code.

W magazynach oraz na halach produkcyjnych kodowanie za pomocą kodów kreskowych ma kluczowe znaczenie. Umożliwiają szybką identyfikację każdego produktu. Dzięki temu możliwe jest śledzenie ilości, lokalizacji i historii każdego towaru w magazynie czy procesie produkcyjnym. Odczytywanie kodu kreskowego jest znacznie szybsze niż wprowadzanie danych ręcznie. To pozwala na efektywne zarządzanie towarem i zwiększenie wydajności pracy. Skanowanie kodów kreskowych minimalizuje też ryzyko błędów, co prowadzi do większej dokładności i niezawodności informacji.

Jak zeskanować kod kreskowy?

Aby skutecznie zeskanować kod kreskowy towaru, warto wziąć pod uwagę:

  • Przygotowanie kodu kreskowego. Upewnij się, że kod jest czytelny i nieuszkodzony. Sprawdź, czy nie jest pokryty kurzem, brudem lub innymi substancjami, które mogą utrudnić skanowanie.
  • Optymalną odległość. Zachowaj odpowiedni odstęp między skanerem a kodem kreskowym. Zbyt mały może spowodować problemy z odczytem, podczas gdy zbyt duże oddalenie może prowadzić do niepoprawnego odczytu. Zazwyczaj producenci skanerów dostarczają zalecenia dotyczące optymalnej odległości skanowania.
  • Stabilność ręki. Utrzymuj skaner w stabilny sposób, aby uniknąć poruszenia ręki podczas skanowania. Wibracje mogą prowadzić do zamazania kodu i utrudnić odczyt.
  • Oświetlenie. Zapewnij odpowiednie oświetlenie, aby kod kreskowy był dobrze widoczny dla skanera.

Jakie urządzenia wykorzystać do skanowania kodów kreskowych?

Kupując skanery magazynowe, możemy sięgnąć po:

  • skanery bezprzewodowe, które zapewniają większą swobodę ruchu,
  • skanery przewodowe, gdzie można przykładać skaner do kodu lub produkt z kodem do skanera,
  • skanery przemysłowe, idealne do pracy w różnych, również trudnych warunkach.

Od wielu lat najchętniej wybierany jest ręczny skaner. Polecamy modele Datalogic, np. Memor 20, który umożliwia swobodne przemieszczanie się i odczyt kodów w każdych okolicznościach. Jest prosty w obsłudze, z pamięcią RAM 4G i systemem operacyjnym Android 9. Popularne są też zestawy skanerów z bazą komunikacyjną, zasilaczem i przewodem komunikacyjnym, jak Datalogic PowerScan 9501.

Skaner kodów kreskowych – zasada działania

Skanowanie towaru – na czym polega dokładnie? Działanie skanera kodów kreskowych np. 1D (jednowymiarowego) opiera się na szybkim i precyzyjnym odczytywaniu wzorców kresek / pasków z kodów kreskowych oraz przetwarzaniu tych informacji w czytelne dane. To pozwala na automatyczne i efektywne odczytywanie kodów kreskowych. Skaner wykorzystuje optyczny sensor, który emituje światło na kod kreskowy i rejestruje jego odbicie. Zazwyczaj światło jest czerwone lub podczerwone. Gdy odbija się od kodu kreskowego, optyczny sensor rejestruje różnice w intensywności światła, które są spowodowane czarnymi kreskami i białymi przerwami. Następnie są one przeobrażane na elektryczne sygnały, które trafiają dalej do układu elektronicznego w skanerze. Urządzenie przetwarza je i analizuje, wykorzystując do tego specjalne algorytmy i przekształca je w odpowiednią sekwencję danych przesyłanych do odbiorcy za pomocą Bluetooth, czy kabla USB.

Natomiast skanowanie kodów 2D (dwuwymiarowych) odbywa się obecnie na podstawie przechwyconego obrazu przez moduł skanujący i specjalnych algorytmów, które na obrazie potrafią rozpoznać kod, zdekodować go przygotować na tej podstawie ciąg znaków gotowych do wysłania do hosta.

Podsumowanie

Skanowanie kodów kreskowych jest nieodłączną częścią zarządzania magazynem i procesami produkcyjnymi. Kod kreskowy umożliwia identyfikację towarów, szybkie przetwarzanie informacji oraz eliminację błędów. Aby skutecznie zeskanować kod kreskowy towaru, warto przygotować czytelny kod, zachować odpowiednią odległość, utrzymać stabilność ręki i zapewnić odpowiednie oświetlenie. Korzystanie ze specjalistycznych skanerów kodów kreskowych, takich jak skanery ręczne, może zwiększyć efektywność i precyzję skanowania. Warto inwestować w wysokiej jakości skanery kodów, które spełniają wymagania Twojej firmy i zapewniają optymalne rezultaty.