DATALOGIC ELTRON / Jak grawerować w metalu? Kompletny przewodnik po technikach i narzędziach

Jak grawerować w metalu? Kompletny przewodnik po technikach i narzędziach

Jak grawerować w metalu? Odpowiedź na to pytanie jest potrzebna w wielu branżach. Grawerowanie w metalu stosowane jest bowiem w jubilerstwie, by zwykłej biżuterii nadać wyjątkowego, sentymentalnego znaczenia. Wykorzystuje się je także w licznych dziedzinach przemysłu, w szczególności w produkcji różnych dóbr, by na wytworzone towary nanieść np. numer seryjny. W poniższym wpisie opowiemy jakie narzędzia można wykorzystać, by wykonać grawer na metalu oraz omówimy najpopularniejsze techniki. Zapraszamy do lektury!

Jak grawerować w metalu? Najpopularniejsze techniki

Zastanawiając się jak zrobić grawer na metalu, warto najpierw poznać możliwe techniki. Różnią się one między sobą dziedzinami, w jakich można je wykorzystać i potrzebnymi narzędziami. Wyróżnia się cztery najpopularniejsze sposoby na grawerowanie metalu:

  • ręczne – z reguły stosowane w jubilerstwie i polega na dokładnym rzeźbieniu na powierzchni metodą skrawania,
  • chemiczne – polega na trawieniu surowca przy użyciu odpowiednich substancji chemicznych, wykorzystuje się je w branżach przemysłowych, w tym np. elektronicznej,
  • maszynowe – polega na wytłoczeniu graweru za pomocą dedykowanych kopiarek, stosowane jest przy nanoszeniu nadruków na materiały marketingowe, a także przy produkcji różnych dóbr,
  • komputerowe – wykorzystuje precyzyjny laser, który pozwala na zaprogramowanie różnych wzorów, które następnie są przenoszone na powierzchnię. To najdokładniejsza technika, która dodatkowo umożliwia wykonanie graweru na każdej powierzchni, dzięki temu możliwości zastosowania są praktycznie nieograniczone.

Zarówno ręczne, jak i laserowe grawerowanie w metalu to sposób na to, by skutecznie nanieść na powierzchnię przedmiotu treści, grafiki czy wzory. By jednak to zrobić potrzebne będą specjalistyczne narzędzia, których wybór jest uzależniony od wybranej techniki.

Laserowe grawerowanie w metalu – niezbędne narzędzia

Zanim zadasz pytanie jak grawerować w metalu, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym to zrobić. Wybór narzędzi jest uzależniony od techniki i można wskazać m.in.:

  • rylce, pilniki, frezy, ostrza – są stosowane do ręcznego grawerowania, zazwyczaj w zakładach jubilerskich lub gdy potrzebne jest wykonanie graweru na metalu od ręki, np. po zakończeniu zawodów sportowych, by na medal nanieść uzyskany czas.
  • roztwory i kwasy – wykorzystuje się je do chemicznego grawerowania w metalu, jednak tę metodę lepiej zostawić specjalistom, ze względu na to, że niektóre substancje mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu.
  • frezarki i kopiarki – znajdują zastosowanie w grawerowaniu mechanicznym, są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwa jest praca w każdej branży, niezależnie od wielkości grawerowanych przedmiotów.
  • znakowarki laserowe – umożliwiają szybkie i precyzyjne laserowe grawerowanie w metalu, na tworzywie sztucznym i wielu innych materiałach, także organicznych. Dają szerokie możliwości zastosowania i znacząco przyspieszają procesy produkcyjne. Dzięki temu, że grawerowanie w metalu tą metodą jest nieinwazyjne, nie ryzykujesz uszkodzenia czy zanieczyszczenia materiału.

ELTRON – Datalogic to dystrybutor znakowarek laserowych i wielu innych urządzeń włoskiego producenta. Zapewniamy renomowany sprzęt oraz wsparcie w jego użytkowaniu. Oferujemy także inne rozwiązania do firm produkcyjnych, czy logicznych, w tym skanery magazynowe. Zaufaj naszemu ponad 30-letniemu doświadczeniu i postaw na najlepsze rozwiązania do swojego biznesu.