Kolektor danych. Jak zwiększyć wydajność prac na magazynie?
Optymalizacja pracy magazynu polega zastosowaniu rozwiązań, które usprawniają procesy w przedsiębiorstwie. Jest ona możliwa na kilku poziomach. Skupiać może się na zmianie zasad funkcjonowania firmy lub użyciu nowych innowacyjny urządzeń, które ułatwiają proces kompletacji w magazynie. Sprawdź nasze pomysły na usprawnienie pracy w magazynie!
Czemu optymalizacja pracy magazynu jest tak ważna?
Magazynowanie zapewnia odpowiednie warunki dla bezpiecznego przechowywania i przepływu towarów. Skupia się na przyjmowaniu i składowaniu produktów oraz kompletacji i wydaniu zamówień. Nawet niewielkie zmiany w tych obszarach mogą przyczynić się do usprawnienia procesu magazynowania. Można je zatem optymalizować. Wystarczy zastosować rozwiązania, które wpływają na efektywność i szybkość działań oraz eliminują błędy. To dwa kluczowe elementy wpływające pozytywnie na proces kompletacji.
Często pierwszym etapem usprawnienia procesu produkcyjnego jest audyt magazynu, który może przeprowadzić zewnętrzna firma lub specjalnie powołana jednostka wewnętrzna. Weryfikuje on i ocenia procesy zachodzące w gospodarce magazynowej, sprawdzając, jak działa ona obecnie i jakie problemy w jej obrębie występują. Na tej podstawie proponuje rozwiązania wpływające na usprawnienie procesu magazynowego. Audyt to pierwszy krok do zaplanowania strategii logistycznej, która w dłuższej perspektywie wpłynie na wydajność i jakość pracy.
Jak kolektor danych usprawnia procesy w magazynie?
Co zrobić jeśli audyt wykaże, że praca w magazynie zajmuje dużo czasu, a w dokumentacji pojawiają się błędy? Jednym ze sposobów jest zastosowania urządzenia do czytania kodów kreskowych, jakim jest kolektor danych. Zatem jak zwiększyć wydajność prac na magazynie? Wystarczy, że kupisz skanery stacjonarne lub bezprzewodowe! To urządzenia służące do skanowania kodów kreskowych lub innych etykiet. Ich zadanie polega na szybkim i bezbłędnym przesyłaniu i pobieraniu danych do lub z systemu zarządzania magazynem.
Kolektory danych wspomagają więc w kompletacji magazynowej i inwentaryzacji. Dzięki nim zajmują one zdecydowanie mniej czasu. Operatorzy wózków widłowych nie muszą ciągle weryfikować czy na palecie jest odpowiedni towar, a wyładowywanie i załadowywanie towaru jest szybsze. Kolektor danych pozwala także na łatwe zlokalizowanie produktów oraz dostarczenie ich w określone miejsce, w danym czasie i ilości. Zmniejsza więc ryzyko pomyłki.
Istotnym zadaniem magazynowym jest prowadzenie dokumentacji. Również w niej może pomóc kolektor magazynowy. Dzięki niemu nie ma potrzeby wprowadzania danych ręcznie, a to nie tylko przyspiesza proces, ale i zmniejsza ilość błędów.
Kolektory danych mają zastosowanie w wielu procesach logicznych. Doskonale sprawdzą się do:
- przyjmowania towarów,
- kompletacji zamówień,
- zarządzania lokalizacjami,
- wysyłki zamówień,
- zarządzania zwrotami,
- kontroli zapasów.
Jaki kolektor danych wybrać?
Decydując się kolektor danych, wybrać możesz jedno z kilku dostępnych urządzeń:
- Datalogic Skorpio X5 – terminale mobilne wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej 4.3” oraz klawiaturę fizyczną. Idealnie sprawdzą się w hali magazynowej oraz na rampie rozładunkowej. Dostępne w różnych konfiguracjach – z uchwytem pistoletowym lub bez. W zależności od modelu głowicy skanującej pozwalają odczytywać kody nawet z odległości 20 metrów, dzięki czemu są niezastąpione w magazynach wysokiego składowania,
- Datalogic Memor 20 – terminal mobilny z ekranem dotykowym o przekątnej 5.7” wyposażony w modem GSM, dzięki któremu świetnie sprawdzi się zarówno w magazynie jak i w terenie,
- Datalogic Memor 10 – mobilny kolektor danych z ekranem dotykowym o przekątnej 5.0”. Na tle innych urządzeń Datalogic wyróżnia go możliwość doposażenia o czytnik RFID.
Nie wiesz, który inwentaryzator – kolektor danych wybrać? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję, która wpłynie na optymalizację pracy magazynu.
Sprawdź także dostępne w naszej ofercie: