DATALOGIC ELTRON / Jak wybrać czytnik kodów kreskowych – poradnik dla każdego, kto chce kupić sprzęt najwyższej jakości

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych – poradnik dla każdego, kto chce kupić sprzęt najwyższej jakości

Czytniki kodów kreskowych od lat znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak handel, magazynowanie, medycyna czy logistyka. Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać, aby sprawdzał się w każdej sytuacji i szybko, a zarazem dokładnie przetwarzał informacje? Z tego artykułu dowiesz się, co brać pod uwagę przy wyborze czytnika i jakie są rodzaje czytników dostępne na rynku.

Jak działa czytnik kodu kreskowego?

Czytniki kodów kreskowych działają w oparciu o technologię optyczną, która pozwala na odczytanie kodu z etykiety lub innego nośnika informacji. Czytnik przesuwany jest po kodzie, a głowica optyczna skanuje kolejne linie kodu, przetwarzając je na cyfrowy sygnał. Dzięki temu uzyskujemy informacje o produkcie lub usłudze.

Jakie są rodzaje czytników kodów kreskowych?

Rodzaje czytników kodów kreskowych można podzielić na kilka kategorii. Jednym z najczęściej wybieranych typów jest skaner ręczny, który pozwala na łatwe i szybkie zeskanowanie kodu za pomocą przesuwającej się głowicy. Ten rodzaj czytnika jest najczęściej stosowany w małych sklepach, sprawdza się też jako czytnik kodów kreskowych do apteki i innych miejsc, gdzie potrzebne jest szybkie odczytywanie cen.

Wyróżnić można również skanery stacjonarne, które są montowane na stałe w określonym miejscu, takim jak taśma produkcyjna lub stanowisko kasowe. Czytniki stacjonarne są często stosowane w magazynach lub w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka wydajność skanowania.

W odróżnieniu od stacjonarnych modeli skanery bezprzewodowe umożliwiają swobodne poruszanie się wokół skanowanego obiektu. Sprawdzają się w miejscach, gdzie potrzebne jest skanowanie produktów z daleka od komputera lub innych urządzeń, np. w magazynach zlokalizowanych poza głównym budynkiem. Te czytniki pozwalają na wygodne skanowanie produktów nawet na duże odległości.

Skanery kodów kreskowych można podzielić nie tylko ze względu na ich zasięg i rodzaj łączności, ale również na zastosowanie w konkretnych branżach. Przykładem są skanery magazynowe, zaprojektowane z myślą o intensywnym użytkowaniu w magazynach i hurtowniach. Charakteryzują się one większą wytrzymałością i trwałością w porównaniu z innymi rodzajami czytników. Kolejnym typem jest czytnik kodów kreskowych do inwentaryzacji, który jest mobilny i ma ergonomiczną, lekką obudowę, co umożliwia wygodną pracę przez wiele godzin.

Czym kierować się przy wyborze czytnika kodów kreskowych?

To, jaki czytnik kodów kreskowych okaże się dla Ciebie najlepszy, zależy od kilku czynników:

  • gdzie będziesz go używał, w jakim środowisku pracy,
  • jakie rodzaje kodów kreskowych chcesz odczytywać,
  • jaki duży ma być zasięg czytnika,
  • jak często i długo będziesz go używać.

Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Po określeniu swoich oczekiwań można przejść do przeglądu skanerów dostępnych na rynku. W zależności od tego, gdzie planujesz stosować skaner, możesz wybrać:

  • skaner ręczny – stosowany jest przede wszystkim w sklepach spożywczych, odzieżowych, kosmetycznych, aptekach. Sprawdza się przede wszystkim do oczytywania cen, kuponów, kart lojalnościowych;
  • skaner stacjonarny – najczęściej stosowany w większych marketach. Umieszcza się go na ścianie, gdzie każdy może odczytać kod, przykładając towar do czytnika;
  • czytnik bezprzewodowy – sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie osoba skanująca przemieszcza się na stosunkowo dużym obszarze, czyli np. w bibliotekach, na magazynach, w placówkach medycznych, a także w firmach kurierskich.

W zależności od typów kodów kreskowych, które planujesz odczytywać, możesz wybrać skanery do popularnych jednowymiarowych kodów liniowych (EAN13 i EAN8) lub modele obsługujące również kody dwuwymiarowe, takie jak QR, Aztec czy Datamatrix. Rozwiązaniem o szerszym zakresie możliwości są skanery wizyjne, tzw. imagery 2D, które odczytują kody za pomocą kamery cyfrowej. Takie modele radzą sobie nawet z niewyraźnymi lub lekko uszkodzonymi kodami.

Jeśli planujesz odczytywać kody z przedmiotów lub miejsc w dalszej odległości, wybierz model o większym zasięgu i odległości skanowania. Na rynku są modele, które skutecznie radzą sobie z odczytywaniem kodów nawet z kilkunastu metrów. Takie czytniki sprawdzają się m.in. w magazynach, w których towary ustawione są wysoko.

Częstotliwość użytkowania również wpływa na wybór. Jeśli ze skanera będziesz korzystać sporadycznie, we wnętrzach biurowych, możesz wybrać standardowy model. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które będzie niezawodnie pracować nawet przez kilka godzin bez przerwy, wybierz specjalny czytnik kodów do inwentaryzacji, który jest zaprojektowany z myślą o takich zastosowaniach.

Podsumowanie

Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki skaner ręczny lub stacjonarny wybrać, weź pod uwagę miejsce jego stosowania, zasięg, rodzaje odczytywanych kodów, budowę. Jeśli dokładnie przeanalizujesz swoje wymagania i potrzeby przed podjęciem decyzji o zakupie, zwiększysz szanse na to, że skaner spełni Twoje oczekiwania i będzie Ci służył przez długi czas.