DATALOGIC ELTRON / Czytniki kodów kreskowych. Do czego służą? Zarządzanie logistyką magazynową

Czytniki kodów kreskowych. Do czego służą? Zarządzanie logistyką magazynową

Zarządzanie logistyką magazynową wymaga nie tylko strategii, ale także odpowiednich narzędzi. Dowiedz się, jak działa czytnik kodów kreskowych i poznaj zalety tego urządzenia. Dzięki niemu praca na magazynie stanie się o wiele prostsza. Czytniki kodów kreskowych pozwolą Ci szybko i dokładnie odczytać wszystkie informacje potrzebne podczas codziennych zadań, co umożliwi skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolę przepływu towarów. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak działa skaner kodów kreskowych!

Czytniki kodów kreskowych – najważniejsze informacje

Czytniki kodów kreskowych w magazynach cieszą się coraz większą popularnością, obecne są w niemal każdej branży. Wykorzystuje je się w logistyce czy handlu. Nic w tym dziwnego w końcu to sprzęty, które znacząco ułatwiają pracę. Dzięki nim możliwe jest odczytywanie kodów kreskowych, które poprzez układ białych i czarnych pasków stanowią graficzną reprezentuje informacji o nazwie, cenie, numerze serii czy dacie ważności produktu. Pozwala to na szybką identyfikację potrzebnych danych.

Zalety czytników kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych pozwalają na szybki i precyzyjny odczyt danych. Dzięki nim już po kilku sekundach otrzymujesz wszystkie potrzebne Ci informacje o produkcie. Do zalet tego urządzenia zaliczyć można także automatyzację operacji, która w znaczący sposób przekłada się na skuteczność zarządzania logistyką magazynową. Czytniki kodów kreskowych nie popełniają błędów i sprawiają, że pracownicy nie muszą tracić czasu na ręczne wprowadzanie np. oznaczenia produktu, które znajduje się w kodzie, a zamiast tego mogą zająć się wykonywaniem innych obowiązków. Ponadto umożliwiają weryfikację lokalizacji produktu, jego ilości czy innych ważnych informacji, które pozwolą Ci lepiej kontrolować stany magazynowe. Warto podkreślić także, że skanery kodów kreskowych zintegrowane są z systemem informatycznym, dzięki czemu odczytane informacje mogą zostać zapisane w systemie firmy, co znacząco ułatwia ich analizę. Do plusów tego rozwiązania można dodać także funkcjonalność, poręczność, łatwość użytkowania czy niską cenę.

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem, w które zdecydowanie warto zainwestować. Jego zalety widać na pierwszy rzut oka. Przed zamówieniem warto jednak dowiedzieć się, jak działa czytnik kodów kreskowych. Jego najważniejszym elementem jest dioda laserowa lub LED. Urządzenie za jej pomocą emituje wiązkę światła, która następnie odbijana jest na lustro od kodu kreskowego, a dokładniej od białych przerw między czarnymi kreskami. Następnie wiązka laserowa trafia na fotodetektor. To tam odbywa się najważniejszy element tego procesu, czyli konwersja światła odbitego na impulsy elektryczne, które następnie przetwarzane są na znaki. Te pojawiają się na ekranie komputera lub innego podłączonego do czytnika urządzenia.

Rodzaje czytników kodów kreskowych – jaki wybrać?

Czytniki kodów kreskowych pozwalają niezwykle precyzyjnie odczytać kody. Na rynku istnieje jednak kilka rodzajów tego typu urządzeń. Warto więc wybrać taki model, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i sposobu pracy. Wyróżniamy:

  • ręczny skaner kodów kreskowych przewodowy – doskonale sprawdza się na magazynie, gdzie istnieje możliwość podłączenia skanera bezpośrednio z urządzeniem odbierającym dane,
  • ręczny skaner kodów kreskowych bezprzewodowy – jest mobilny, dzięki czemu można dowolnie korzystać z niego na terenie niemal całego magazynu, ograniczeniem jest zasięg radiowy między bazą komunikacyjną a skanerem,
  • stacjonarny czytnik kodów kreskowych – najczęściej wykorzystywany jest w sytuacji, gdy trzeba automatycznie skanować etykiety na produktach umieszczonych na opakowaniach zbiorczych, które przemieszczają się na transporterach np. w sortowni,
  • teminal mobilny – to urządzenie, które oprócz funkcji czytnika kodów kreskowych posiada także ekran, na którym pojawiają się wszystkie odczytane informacje oraz wskazówki dotyczące operacji magazynowych.

Gdzie kupić czytnik kodów kreskowych?

Korzystanie z czytnika kodów kreskowych może przynieść wiele korzyści dla firmy. Dlatego warto zainwestować w ten sprzęt. Gdzie kupić bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych? Sprawdź naszą ofertę! W ELTRON – Datalogic znajdziesz produkty, dzięki którym skanowanie kodów będzie szybkie i skuteczne. To najlepsze urządzenia dostępne na rynku. Oferujemy skanery bezprzewodowe, skanery stacjonarne, a także terminale mobilne czy znakowarki laserowe. Zobacz na naszej stronie, co przygotowaliśmy dla Ciebie!