DATALOGIC ELTRON / Automatyzacja magazynu z wykorzystaniem kodów QR

Automatyzacja magazynu z wykorzystaniem kodów QR

Nowoczesne technologie w magazynie, takie jak znakowanie miejsc i towarów kodami QR, pozwalają zautomatyzować większość operacji i procesów magazynowych. Kody QR są tu szczególnie przydatne, ponieważ można je odczytać szybko, dokładnie i na odległość. Ułatwia to śledzenie pozycji w magazynie, zarządzanie poziomami zapasów, a także zapewnia szybką realizację zamówień. Dzięki automatycznym rozwiązaniom magazynowym firmy mogą obniżyć koszty, jednocześnie zwiększając wydajność

Jak kody QR stały się synonimem automatyzacji w magazynach

Kody QR (quick response) to rewolucyjna technologia, która może pomóc usprawnić operacje magazynowe. To system etykietowania stworzony w celu szybkiego odczytu danych, takich jak kody numeryczne, linki do stron internetowych czy teksty. Stworzono je jako nowoczesny zamiennik kodów kreskowych: mniejszy, szybszy do odczytu, bogatszy w informacje. Choć przemysł był pierwszą branżą, w której korzystano z kodów QR, logistyka szybko podchwyciła nowe rozwiązanie. W stosunku do dotychczas stosowanych kodów kreskowych, kody QR

  • mogą przechowywać nawet 10 razy więcej informacji, 
  • są czytelne nawet na etykietach niewielkich rozmiarów, 
  • ich uszkodzenie nie przeszkadza w odzyskaniu zapisanych informacji, 
  • są uniwersalne – większość urządzeń magazynowych posiada skanery kodów QR. 

Automatyzacja magazynu oznacza dziś w dużej mierze przejście z kodów kreskowych i innych przestarzałych metod na rzecz kodów QR. Technologia ta może służyć do szybkiej identyfikacji produktów w magazynie lub magazynie bez konieczności ingerencji człowieka. Dzięki temu można obniżyć koszty związane z pracą fizyczną i zoptymalizować procesy magazynowe w celu uzyskania maksymalnej wydajności.

Korzyści z wdrożenia systemu automatyzacji magazynu za pomocą kodów QR

Automatyzacja w magazynach za pomocą kodów QR niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w ograniczeniu błędów w zarządzaniu zapasami, poprawia dokładność zbierania danych oraz zwiększa wydajność prac prowadzonych w magazynie. Ponadto umożliwia firmom obniżenie kosztów pracy przez porzucenie żmudnych zadań, takich jak ręczne wprowadzanie danych, śledzenie stanów magazynowych, tworzenie raportów. Przyczynia się również do poprawy obsługi klienta, zapewniając wgląd w czasie rzeczywistym w poziomy zapasów i status zamówień.

Wdrażanie systemu automatyzacji magazynu z kodami QR w praktyce

Wdrożenie nowego systemu identyfikacji wymaga starannego planowania, rozważenia najlepszych praktyk i właściwej implementacji. Nic dziwnego, że powstają firmy, których specjalnością jest logistyka magazynowa, modernizacja systemów magazynowych i wprowadzanie nowych urządzeń. Aby w pełni skorzystać z takiej zmiany, konieczne jest stworzenie wydajnego przepływu pracy i uruchomienie dokładnych systemów śledzenia. Niezwykle ważne jest również przeszkolenie personelu w celu prawidłowego korzystania z systemu. Na szczęście często okazuje się, że jest on na tyle intuicyjny, że pracownicy na każdym szczeblu szybko opanowują jego działanie

Po wdrożeniu systemu pracownicy skanują artykuły, wykorzystując ręczne czytniki. Część danych zbierana jest też przez terminale mobilne i prezentowana na tabletach przemysłowych. To pozwala dokładnie śledzić, które elementy zostały już zeskanowane i kto wykonał określone zadania w ramach procesów magazynowych w dowolnym okresie.

Podsumowanie

Automatyzacja magazynu to świetny sposób na zwiększenie wydajności i redukcję kosztów. Dzięki kodom QR firmy mogą w wygodny sposób śledzić zapasy, zarządzać zamówieniami i usprawniać wiele procesów. To prosty sposób, by poprawić swoją wydajność operacyjną przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy rozwiązań z zakresu automatyki magazynowej, zgłoś się do nas. Oferujemy m.in.:

Wspieramy firmy w procesie wdrożeń nowych technologii, wykonując przed tym testy pozwalające na wytypowanie optymalnych rozwiązań. Zapewniamy również profesjonalne wsparcie posprzedażowe. Zapraszamy do współpracy.